INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Bartolanus (Bartholanus) młodszy      Bartholanus, Stanisław (1573-1618) - Sigismvndi III. Poloniae (...) - w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie - sygn.: BJ St. Dr. 177427 I - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Stanisław Bartolanus (Bartholanus) młodszy  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bartolanus (Bartholanus) Stanisław (młodszy) (1571–1618), żołnierz-poeta, rodem z Sandomierza, ur. 28 IV, syn Stanisława, lekarza, i Doroty Pirackiej. Kształcił się dzięki poparciu rodziny Młodziejowskich i Mikołaja Liberackiego, opata cystersów w Koprzywnicy. Na Uniwersytet Krakowski wpisał się w r. 1583. Możliwe, że niebawem wyjechał na nauki zagranicę. W Krakowie uzyskał w r. 1588 stopień bakałarza artium; w r. 1590 został magistrem. W tym samym roku objaśniał w uniwersytecie »Timajosa« Platona, a więc uprawiał także studja greckie. Dzięki znaczeniu swego ojca i protekcji hetmana Jana Zamoyskiego szybko robił karjerę. Poświęcił się – mimo zamiłowań naukowych – przedewszystkiem (jak niegdyś jego ojciec) służbie wojskowej, do której, wedle niektórych wzmianek, miał zaprawiać się w cudzych krajach. Był dobrym puszkarzem i inżynierem wojskowym. Jako rotmistrz piechoty królewskiej odbył pod Zamoyskim wyprawę wojenną przeciw Michałowi wołoskiemu (1600) i uczestniczył w bitwie pod Bukovu nad Telazynem, potem w wojnie inflanckiej (1601) był uczestnikiem oblężenia Wolmaru. Zostawał w bliskich stosunkach z Radziwiłłami, Sapiehami, Potockimi. Jako sekretarz królewski (dzięki Zamoyskiemu) był wysyłany do Hiszpanji, Niderlandów i Anglji; brak atoli bliższych wiadomości o tych poselstwach, w których pomagać mu mogła znajomość języków cudzoziemskich. B. to typowy żołnierz-literat XVI w., podobnie jak Piskorzewski, Czahrowski i inni. Pisał prozą i wierszem po łacinie panegiryki epickie (epinikja), treny żałobne, mowy pogrzebowe. Mowa na zgon Albrechta Radziwiłła, marszałka lit. (wyd. 1593), jest wzorową humanistyczną oratio funebris. Dwa łacińskie poematy wojenne: na wojnę z Michałem wołoskim (wyd. 1601) i na zwycięstwo pod Wolmarem (1606?) świadczą dodatnio o talencie B-a jako łacińskiego epika wojennego, zwłaszcza poemacik o wojnie wołoskiej jest jakby relacją korespondenta wojennego z placu bitwy. Tren na śmierć Jana Zamoyskiego, mimo całej sztuczności i przesady, dowodzi – jak i inne utwory – że B. był humanistą oczytanym i wykształconym, sypiącym gęsto erudycją starożytną. Do swoich utworów wojennych dodawał plany sytuacyjne, sporządzane przez siebie. O wyprawie wołoskiej przygotowywał (ok. 1602) obszerniejszy diarjusz z rycinami, lecz ten nie wyszedł prawdopodobnie w druku. B. był gorącym katolikiem. Umarł młodo 10 III 1618. Pochowany w kościele św. Ducha w Sandomierzu, gdzie mu żona postawiła nagrobek.

 

Starowolski S., Monumenta Sarmatorum, Kr. 1655, 675; Estr.; Enc. Orgel.; Siarczyński F., Obraz wieku Zygmunta III, Lw. 1828, cz. I; Wiszniewski M., Hist. Liter., VI 311, VIII 3–4; Łempicki St., Działalność J. Zamoyskiego na polu szkolnictwa, Kr. 1922, 236; Urban W., Daty życia niektórych osób z XVI w. związanych z Krakowem, „Biul. B. Jag.” R. 41: 1991 z. 1–2 s. 86. Dużo materjału dają same utwory B-a., Stan. Bartolanus (młodszy) był często mieszany przez badaczy z ojcem swoim, Stanisławem lekarzem.

Stanisław Łempicki

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca publikowane w kolejnych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.  

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.